Najczęstsze pytania
Co oferujecie ?
Kompleksowość!
Zaczynamy od płyty fundamentowej z robotami ziemnymi, zajmiemy się szambem, podłączeniem wody z sieci lub ze studni głębinowej którą też możemy wykonać, podłączeniem domku do prądu.
Następnie budujemy domek, ocieplamy go, wykańczamy, malujemy, murujemy kominy, wykonujemy instalacje elektryczne, hydrauliczne, kanalizacyjne, wykonamy kompletną łazienkę i kuchnię, także z meblami jeżeli klient sobie życzy. Nawet antenę od TV zamontujemy i ustawimy!
Na domki dajemy 2 lata gwarancji, oferujemy także ich ubezpieczenie.
Współpracując z nami nie musisz szukać osobno firmy od fundamentów, hydraulika, elektryka, glazurnika – odpada Ci dużo stresu i zmarnowanego czasu
Z jakiego drewna wykonane są domki?
Większość produktów jest wykonana z wysokiej jakości świerku syberyjskiego nazywanego też skandynawskim. Jest to materiał pochodzący głównie z Rosji. Niestety korzystanie z Polskiego surowca podniosłoby cenę domku o 20-30%. Drewno jest suszone komorowo, czterostronnie strugane, wycinane są pióra, wpusty oraz zamki do składania jak klocki Lego.
Jak wygląda konstrukcja domków?
Domki ogrodowe są zbudowane z balików o grubości 28 oraz 40 mm
Domki letniskowe są zbudowane z balików 45, 60 80 oraz 100mm.
Wszystkie domki stoją na legarach o grubościach dobranych do rozmiaru domku.
Dachy są pokryte szalówką na pióro wpust, grubości są od 14 do 20 mm
Deski podłogowe mają zazwyczaj 20-28 mm grubości i są na pióro wpust.
Jakie są okna ?
Standardem jest stolarka „letniskowa” drewniana dwuszybowa, za dopłatą można wybrać okna PVC w różnych kolorach oraz oszklenie trzyszybowe o lepszych parametrach przenikania ciepła.
Czy domki wymagają pozwolenia budowlanego?
Domki letniskowe rekreacyjne do 35m2 powierzchni zabudowy nie wymagają pozwolenia na budowę. Konieczne jest wykonanie zgłoszenia w urzędzie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Domek letniskowy – zgłoszenie krok po kroku.” [link]
Można dobudować taras, ale jego zadaszenie (wg prawa) nie może być połączone z domkiem.
Na szczęście to Polska i czasem się przymyka oko na pewne sprawy.
Co znajduje się w podstawowej cenie produktu?
W podstawowej cenie produktu znajduje się konstrukcja: podłoga, ściany, deskowanie dachu, okna, drzwi, ściany działowe, okucia i klamki. Do zestawu dorzucamy jeszcze impregnat do zaimpregnowania podwalin, wkręty, kątowniki i oczywiście instrukcję składania.
Cena podstawowa nie obejmuje: transportu, montażu, ocieplenia, okiennic, malowania, pokrycia dachu papą, gontem lub blachodachówką, modyfikacji konstrukcji i przygotowania podłoża, kanalizacji, elektryki, hydrauliki, wyposażenia łazienki i kuchni.
W jaki sposób należy przygotować podłoże pod konstrukcje?
Istnieją dwa rekomendowane przez nas typy podłoża: płyta fundamentowa i bloczki betonowe.
Po taniości: bloczki fundamentowe ułożone wg naszego planu bazującego na ułożeniu legarów domku. Można wykonać samemu w weekend, potrzebne są tylko bloczki, poziomica, sznurki, deski i kołki na ławice, zagęszczarka. Po usunięciu darni, dziurę zasypuje się piachem i zagęszcza, ustawia się bloczki na jednym poziomie. Od spodu domku może zawiewać zimnym powietrzem, mogą tam wyrosnąć roślinki oraz zagnieździć się zwierzęta, legary opierające się punktowo mogą się uginać podczas chodzenia po domku. Trzeba wcześniej przemyśleć jak będą szły m.in. rury kanalizacyjne. Koszt- przy samodzielnej pracy można się zmieścić w 1,5 tyś zł
Solidnie, raz, a dobrze -płyta fundamentowa jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, mimo że zdecydowanie droższym. Sami wykonujemy płyty fundamentowe pod nasze domki, 15 cm grubości, zbrojenie kompozytowe, ustawiamy zawczasu kanalizację, przepust pod wodę i prąd, jeżeli są gliny, wymieniamy grunt na pospółkę. Można ocieplić płytę na bokach i dole styrodurem, ale nie ma to większego sensu przy naszych domkach z bali. Koszt ocieplenia około 2500 zł nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Proponujemy natomiast na płytę ułożenie styroduru o grubości 5-10 cm a następnie na nim domek. Dzięki płycie domek ma solidną podstawę, podłoga jest zdecydowanie cieplejsza i nie ucieka tyle ciepła.
Jak wygląda transport i rozładunek ?
Domki są spakowane w paczki o wymiarach 1,1m x 1,0m x 4-6m i każda paczka waży około 2t.
Przykładowo domek Droździk (https://drozdomki.pl/produkt/drozdzik/) który jest najpopularniejszym domkiem piętrowym to 3 paczki o długości 6m, natomiast domek Kormoran, zajmuje 2 paczki o długości 6m. (https://drozdomki.pl/produkt/kormoran/)
Transport odbywa się samochodami dostawczymi Iveco Daily i podobnymi bez HDS (dźwig samochodowy), dzięki temu cena transportu jest niższa. Na miejscu klient powinien zorganizować dźwig, HDS lub ładowarkę o udźwigu min 2,2 tony żeby rozładować samochód z domkiem. Na życzenie klienta możemy się tym zająć.
Już od 1 lipca 2026 r mają wejść w życie przepisy nakazujące montaż tachografów do busów 3,5t, więc stawki transportu wzrosną i transport będzie się odbywał samochodami ciężarowymi z HDS.
Co należy zrobić przed rozpoczęciem montażu?
Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować miejsce pod budowę i zapewnić do niego dojazd, zapewnić rozładunek HDS-em. Jeżeli na miejsce budowy nie ma dojazdu należy zgłosić to przed montażem, a w dniu montażu zapewnić kilka osób do przenoszenia elementów konstrukcji – czas to pieniądz!
Ile czasu trwa montaż?
Montaż mniejszych konstrukcji na przykład domków ogrodowych bez ocieplenia czy innych opcji dodatkowych trwa około 8-10 godzin. W przypadku większych konstrukcji czy wybrania opcji dodatkowych czas montażu jest indywidualny.
Przykładowo montaż samej konstrukcji Droździka to 5 dni, a Kormorana 4 dni, Sikorki 2 dni.
Przy pełnym wykończeniu, budowa może trwać miesiąc lub nawet dwa w przypadku np. Orzełka
Czy w trakcie budowy jest potrzebny prąd?
Tak, w trakcie budowy jest niezbędny bieżący dostęp do energii elektrycznej o napięciu 220 V. Jeżeli na miejscu montażu nie ma dostępu do prądu należy to zgłosić w trakcie zamawiania. Jeżeli nie ma możliwości załatwienia prądu swojego lub od sąsiada, brygada odpłatnie zostanie wyposażona w agregat prądotwórczy.
Czy w trakcie budowy jest potrzebna woda?
Dostęp do wody nie jest wymagany, ale mile widziany.
Czy domek można wyposażyć instalację elektryczną?
Tak, montaż takiej instalacji powinien nastąpić w czasie, kiedy ekipa montażowa zajmuje się dachem. Instalacją może się zająć nasz wykwalifikowany elektryk z uprawnieniami lub Twój elektryk.
Proponujemy pełną elektrykę czyli gniazdka i przełączniki, światło, okablowanie, skrzynkę rozdzielczą, podłączenie do skrzynki elektrycznej w płocie. Bardzo ciekawą opcją jest wyposażenie dachu w instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu domek może być całkowicie autonomiczny.
Czy do domku można podłączyć instalację wodno-kanalizacyjną?
Tak, do domku można podłączyć instalację wodno-kanalizacyjną. Na życzenie klienta możemy zorganizować szambo, zamontować je i podłączyć instalację kanalizacyjną z domku – musi to być wykonane na etapie płyty fundamentowej, ponieważ wtedy mamy niezbędny sprzęt.
Wykonanie studni powierzamy swoim zaufanym podwykonawcą, zgrywamy wszystko w czasie, podłączamy do domku oraz instalujemy pompę – tak żeby klient po odbiorze budynku mógł od razu odkręcić kran z ciepłą wodą.
Czy domek jest malowany?
Malowanie odbywa się przed lub po zmontowaniu konstrukcji drewnianej. Ekipa montażowa może pomalować domek lazurem (farbą pokazującą strukturę drewna) lub farbą kryjącą na wybrany przez klienta kolor. Elementy niedostępne po montażu takie jak spód podłogi impregnuje się przed ułożeniem.
Malowanie będące usługą dodatkową obejmuje dwukrotne malowanie z zewnątrz budynku. Pełną paletę kolorów malowania można zobaczyć w sekcji wykończenie.
Korzystamy z materiałów firmy Remmers które są korzystne cenowo oraz jakościowo.
Czy domek można ocieplić?
Można wybrać ocieplenie domku jako opcję dodatkową.
Od wewnątrz do zewnętrznych ścian domku zostaje zamontowana folia wiatroizolacyjna oraz drewniane, świerkowe kantówki 45 x 95mm (szkielet drewniany). Między kantówkami jest układana 100mm wełna mineralna, następnie folia paroizolacyjna i na końcu wykończenie podbitką drewnianą 14mm z listwami i kątownikami zakrywającymi łączenia.
Dach ocieplamy na dwa sposoby:
Przy wykończeniu dachu gontem lub papą, ocieplenie znajduje się pod dachem, pomiędzy krokwiami i płatwiami dachu. Od spodu mamy podbitkę, folię paroizolacyjną, wełnę mineralną 100 mm, folię paroprzepuszczalną, podbitka i krowie/płatwie, gont lub papa.
Przy ocieplaniu blachodachówką, na warstwę szalówki dajemy folię paroizolacyjną, układamy drewniane belki 45×90, a pomiędzy nimi jest ocieplenie. Następnie folia paroprzepuszczalna, łaty i kontrłaty, blacha.
Czy domek jest kotwiony do podłoża w trakcie montażu?
Domki są obiektami wolnostojącymi i nie są kotwione w trakcie montażu, ale na życzenie klienta możemy to wykonać, jednak nie jest to konieczne i niezbędne do tego by domek stał wiele lat. Kotwienie rekomendujemy w przypadku płyty fundamentowej, w terenach górzystych gdzie wieje bardzo silny wiatr lub spodziewane jest tornado bądź huragan. Gotowy domek waży od 4 do 10 ton zależnie od modelu
Czy mogę samodzielnie zmontować taki domek ?
Zdecydowanie tak! Wysyłamy spakowany domek z instrukcją montażu oraz potrzebnymi materiałami, jesteśmy do dyspozycji w razie problemów i chętnie doradzimy w każdym momencie budowy. Termin wysyłki domu do samodzielnego montażu można otrzymać dużo wcześniej niż z montażem.
Czy można gdzieś obejrzeć na żywo któryś z Drozdomków ?
Oczywiście! Dogadaliśmy się z naszymi zadowolonymi klientami i zapraszamy do obejrzenia:
– Droździka w Księżynie oraz w Ełku,
– Kormorana można obejrzeć w okolicy Dobrego Miasta koło Olsztyna,
– Drozd będzie budowany w sierpniu/wrześniu 2021 roku w Lądku Zdrój, a kolejny Drozd w Jeżewie koło Białegostoku w październiku.
– Orlik w miejscowości Różan, listopad-grudzień
Jakie są terminy?
Na chwilę obecną (koniec czerwca 2021 roku) przyjmujemy zlecenia na domki od stycznia 2022 roku.
Jak duża jest firma?
Właściwa nazwa firmy to Betonacja Michał Drozd. Osobną marką są Drozdomki (zapraszam do zakładki O Nas)
Klienci mają do czynienia głównie z dwiema osobami:
– Michał Drozd – właściciel
– Agnieszka Kraszewska – zajmuje się sprzedażą domków i obsługą klienta.
„Na zapleczu” pomaga nam Magda która dba nasze rysunki konstrukcyjne, wykonawcze, obliczenia i inne sprawy techniczno – budowlane.
Za oprawę graficzną katalogu, strony i wizualizacje domków odpowiada Łukasz https://inkographic.pl/
Na budowie spotkacie dwie zgrane ekipy:
(Betonacja) Rafał, Kuba i Adam są specjalistami od większych i mniejszych płyt fundamentowych więc przygotowują nam front robót.
(Drozdomki) Artur, Darek, Patryk i Paweł. Zajmują się montażem oraz wykończeniem domków.
Za elektrykę odpowiada Arek, samodzielny, uprawniony elektryk z doświadczeniem.
Hydraulikę, biały montaż i glazury wykonuje Karol.
Jak widzisz, nasz zespół tworzy razem około 12 osób, dzięki temu możemy skupić się na indywidualnym podejściu do każdego klienta – stawiamy na jakość, a nie na ilość.